Hizan Fındığı

Karadeniz Bölgesi’nden sonra en çok fındık üretimi Hizan İlçesinde yapılmaktadır. Fındık üretiminin yaygın olduğu 15 köyde ( Yaylacık, Çalışkanlar, Yolbilen, Sarıtaş v.b) yaklaşık 5 bin dekarlık alanda ilkel tarım yöntemiyle fındık üretimi yapılmaktadır.

Hizan Fındığı
Bitlisrehberi'nde Aradığınızı Bulursunuz

Hizan Fındığı

Karadeniz Bölgesi’nden sonra en çok fındık üretimi Hizan İlçesinde yapılmaktadır. Fındık üretiminin yaygın olduğu 15 köyde ( Yaylacık, Çalışkanlar, Yolbilen, Sarıtaş v.b)  yaklaşık 5 bin dekarlık alanda ilkel tarım yöntemiyle fındık üretimi yapılmaktadır. Fındık, bu köylerin temel geçim kaynağını oluşturuyor. Fındık yetiştiriciliği bakımından Hizan’da uygun bir iklim ve toprak yapısı var. Ayrıca fındık, bölgenin meyilli arazilerini, yağmur ve rüzgar erozyonuna karşı koruyan en iyi kültür bitkisi. Bu arazinin, toprağı koruyarak ve gelir elde ederek değerlendirilmesi, şimdilik başka bir ürünle mümkün değil. Fındığın meyvesi,  çerezlik olarak tüketilebildiği gibi pasta, kek, helva, tatlı ve çikolata sanayisinde kullanılmaktadır. Fındığın budama atıkları ve meyvesinin sert kabuğu bölge halkının yakacak ihtiyacını karışlamakta.

Hizan fındığının yüksek yağ oranı, sert kabuklu kalitesi ve aromasından dolayı iç piyasada tüketilen Hizan Fındığı, bölgenin fındık ihtiyacını karışlamakla birlikte batı illerine de ihraç edilmektedir.

Bu Sayfada Hizan Fındığı adı altındaki tüm içerik

Hizan Kaymakamlığına Ait

http://hizan.gov.tr/hizan-findigi adresinden alıntı yapılmıştır.

Bu Yazıya Emoji İle Cevap Verin
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Siz de Firmanızı Ücretsiz Bir Şekilde Sayfamıza Ekleyebilirsiniz
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ